Традиційна столова кімната - це спеціальне окреме приміщення для прийняття трапези великою родиною та проведення званих вечерь. У колишні часи в багатих будинках намагалися максимально віддалити кухню від їдальні, що було по-своєму зручно при наявності штату прислуги. Тепер же такий поділ є складним, а іноді і зайвим
Зараз звичайно виділяють так звану «столову зону» прямо на кухні, так що господині, яка тепер клопочеться одна, не доводиться долати сотні метрів, щоб накрити на стіл і подавати другі страви. Традиції багатьох змін блюд втрачені, на це немає часу і немає такої необхідності в цьому дійстві. Їдальня зона являє собою просто обідній стіл і стільці навколо нього.Якщо дозволяє площа будинку, то під їдальню виділяють приміщення, яке доведеться оснастити відповідними меблями. Обов'язково знадобиться обідній стіл зі стільцями до нього, засклені серванти та буфети для зберігання посуду, скатертин, серветок і столових приладів. Посуд виставляється в заскленій частині серванта для демонстрації гостям, це символ добробуту родини, тому виставляють зазвичай дорогі сервізи та набори посуду. Можна розставити кілька вітрин і гірок з приватними колекціями порцеляни або інших раритетних речей і предметів мистецтва.
Вибір меблів для їдальні
Обідні столи бувають самих різних форм. Традиційно використовують круглу, прямокутну або овальну форму столу. Важливо також підібрати розмір так, щоб можна було посадити всіх гостей з комфортом. Стільці для їдальні зазвичай мають пряму спинку і тверді сидіння. Іноді як стільців використовують суворі жорсткі високі крісла з підлокітниками. Тут знову доведеться прикинути, скільки гостей ви розраховуєте пригощати обідом за один раз.
Зараз модні приміщення з відкритим плануванням, квартири-студії. У таких квартирах і будинках столову суміщають з кухнею або вітальнею. При цьому треба провести зонування простору, відокремити обідню зону від зони відпочинку або кухонної зони. Зонування проводиться різними прийомами. Це можуть бути стелажі, легкі перегородки або просто різна обробка підлоги, стін, стелі, буває колірне зонування. Допомагає позначити зону наявність обіднього столу зі стільцями.
Від кухні їдальню часто відокремлюють барной стійкою. Якщо ж при цьому ще й подбати про окремому освітленні для зони прийому їжі, то можна після сервірування пригасити світло на кухні, добившись світлового акценту на обідній зоні.
Їдальня зона, розміщена в кухні, може бути організована різними способами. Можна поставити обідній стіл посередині, розмістивши навколо нього стільці, а можна присунути його одним боком до стіни, отримавши своєрідний півострів. Це можна втілити в плануваннях меблів літерою «П». Якщо кухня планується літерою «Г», то стіл для поглинання їжі часто виносять в кут, протилежний розі з корпусними меблями. При цьому можна використовувати затишні кутові диванчики як місця для сидіння. Кухонні куточки відрізняються від побратимів у вітальні. Вони мають тверде сидіння і пряму спинку, як і обідні стільці.
При різкому недоліку місця на кухні можна використовувати мобільний столову зону, що складається з складного стола і декількох складних же стільчиків, які легко прибрати в комору після закінчення прийому їжі. В окремому приміщенні їдальні зазвичай оформляють або в класичному стилі, або в бароко. Бароко передбачає наявність безлічі декоративних різьблених елементів. Звичайно, якщо їдальня сполучена з кухнею або вітальнею, то її стиль перегукується зі стилем головного приміщення.
Колірні варіанти оформлення звичайно припускають яскраві світлі тони. Тут доречно застосувати всі відтінки жовтого. Натуральне дерево меблів також надає тепло і затишок цього приміщення, а ще відмінно поєднується зі скляними елементами буфетів, гірок та вітрин.
Комментариев нет:
Отправить комментарий